Çikolata günlük hayatta en çok tüketilen gıda ürünlerinden birisidir. Çikolata yemenin insan üzerindeki etkileri araştırılmış ve bilimsel bulgularla beraber bir takım veriler ortaya koyulmuştur. Yapılan bilimsel araştırmalar çikolatanın vücut üzerinde olumlu etkiler uyandırdığını ortaya koymuştur. Yapılan bir araştırmaya göre çikolatanın mutluluk hormonu salgıladığı ve insanları mutlu ettiği ortaya çıkarılmıştır. Yapılan başka bir araştırma da ise çikolatanın kana karıştırdıktan sonra insanlarda sakinleştirici bir özellik bıraktığı ispatlanmıştır. Diğer yandan günlük çikolata yemenin vücuttaki şeker oranını dengeleme de iyi bir yöntem olduğu da söylenmektedir. Bu denli yararlı olan çikolataların belli başlı çeşitleri bulunmaktadır.

Bitter Çikolata ve Sütlü Çikolata

Bitter çikolata ve sütlü çikolata, çikolata çeşitleri arasında ne çok bilinenlerdir. Bitter çikolata, yüzde elli üzerinde kakao bulundurmaktadır. Bu kakao oranı yüzde yetmişe kadar çıkmaktadır. Bitter çikolataların acı olarak adlandırılması içerisindeki kakao oranının çok yüksek değerlerde olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bitter çikolatalarda bulunan şekerin kakao tadını bastırmaması gerekmektedir. Şeker oranı yüksek ise bitter çikolatanın kalitesinde düşüklük meydana gelir. Sütlü çikolatalar genellikle acı çikolata sevmeyenler için idealdir. Sütlü çikolatalarda yüzde yirmi beş oranına kadar kakao kullanılabilir. Bu tip çikolataların yenmesi kolay, tadı ise sütlü ve tatlıdır. Marketlerde satılan pek çok çikolata türü de sütlü çikolata türlerindendir.

Beyaz Çikolata ve Kaplama Çikolata

Beyaz çikolata bitter ve sütlü çikolatadan sonra en çok tüketilen çikolata türüdür. Beyaz çikolatada çikolata mevcuttur. Ancak bulunan bu çikolata, kakao yağından elde edilmektedir. Dolayısıyla görüntü itibariyle beyazdır. Tadı ise diğer çikolatalara göre daha yağlı ve sütlü bir kıvamdadır. Kaplama çikolatalar, adından da belli olduğu gibi çeşitli süsleme işlerinde kaplama unsuru olarak kullanılmaktadır. Diğer çikolata türlerine göre daha çok kakao yağı bulundurmasından dolayı özellikle pata süslemeciliğin de tercih edilmektedir.

Dolgulu Çikolata ve Pralin

Dolgulu çikolatalar iki farklı tabakadan meydana gelmektedir. Bu tabakalardan birisi sert tabaka diğeri ise akışkan tabakadır. Tabakalar sütlü ya da bitter olabilir. Bu tür çikolatalar genellikle top şeklindedir ve ağızda kolayca dağılmaktadır. Pralin çikolata bir tür yuvarlak çikolatadır. Bu çikolata daha çok bitter çikolata özelliğindedir. Yuvarlak şekle bürünen çikolatalar bitter ile beyaz çikolatayı birlikte bulundurmaktadır. Bu da çikolata anlamında farklı bir damak tadı oluşturmaktadır.

Türkiye’de Çikolata Alışkanlığı

Türkiye’de çikolata alışkanlıklarının başlaması Osmanlıya kadar dayanmaktadır. Türkiye’de ilk ciddi çikolata pazarı 1909 yılında İstanbul’da kurulmuştur. 1927 yılında ise Türkiye bu anlamda bir atılım gerçekleştirerek çikolata üretimine girmiştir. Önceleri bir kaç çeşit çikolata üretilmiş ve daha sonraları ise üretim artmıştır. Türk halkı ise çikolatayı kolayca kabullenmiş hemen hemen her çeşidini tüketir hale gelmiştir. Günümüzde de mutlu anlarda ve kutlamalarda hediye olarak düşündüğümüz ilk şeyler arasındadır.