Yapılan çalışmalar, çikolatayı sağlıklı yapan flavonoid adı verilen maddeler olduğunu ortaya koyuyor. Flavonoid, kakao miktarı ile doğru orantıda bulunuyor. Yani tüketeceğiniz çikolatanın kakao oranı ne kadar yüksekse, o kadar sağlıklı olduğu anlamına geliyor.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bitter çikolatada, %50 ve daha yüksek oranda kakao içeren ürünlerin tercih edilmesi bu nedenle oldukça önemli. Kan damarlarını gevşeterek genişletebilen flavonoid maddesi, damar içerisinde kanın pıhtılaşmasına engel olabiliyor.

Düzenli olarak çikolata tüketen bireylerde, damarların içerisinde bulunan ince örtünün daha sağlıklı kaldığını kanıtlanmıştır. Bu bireylerde damar sertleşmesi oluşumuna ve ilerlemesine engel olduğu da gözlemlenmiştir.

Kakao oranı yüksek çikolata tercih eden bireylerde, insülin gereksiniminin azaldığı ve açlık kan şekerinin de düştüğü saptanmıştır. 15 gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada, 15 gün boyunca yüksek kakao oranına sahip bitter çikolata verildiğinde, büyük ve küçük tansiyonun düştüğü de görülmüştür.